czwartek, 19 maja 2016

Leśny

Leśny to taki prostokąt 20 metrów na 8 tuż obok domu. Dom tworzy jego wschodnią granicę . Od południa ogranicza go kamienna ścieżka a potem stodoła , od zachodu jest skarpa porośnięta starymi drzewami a od północy łąka przekształcana od jakiegoś czasu w las . Przez środek wytyczona została korowa ścieżka zakreślająca zgrabny łuczek . Dawniej mieliśmy w tym miejscu kojec dla pieska. Po tym jak piesio poszedł do nieba kojec posłużył jako składowisko liści do przerabiania na ziemię . Wokół pozwalałam rosnąć na pół dziko orlikom i naparstnicom. Jesienią 2014 zapragnęłam zmian. Rozebraliśmy kojec , usunęliśmy betonowe płyty i przystąpiłam do oczyszczania terenu. Wiosną ubiegłego roku poczyniłam pierwsze nasadzenia. Oczywiście jak zwykle wykazałam się wielką niecierpliwością i dałam się skusić na już dość spore okazy krzewów. Pamiętamy jakie było ubiegłoroczne lato . Niestety nowo nasadzone rośliny miały ogromnie pod górkę i mimo ciągłego użycia węża , wiele z nich niestety nie przetrwało do tej wiosny. Pewnie do porażki przyczyniła się również miniona zima , która była bezśnieżna i choć nie bardzo mroźna , to jednak poczyniła wiele szkód. Nie mogłam się doczekać wiosny ,bo posadzone jesienią cebulki dawały wielką nadzieję,że wiosna będzie "na bogato". No i doczekałam się. Ponieważ ten fragment ogrodu jest najbliżej domu i mam do niego naprawdę blisko , to mogłam wręcz oczami wyciągać rośliny spod ziemi. Nic nie umknęło mojej uwadze. Na pierwszy rzut poszły oczywiście ciemierniki ,potem zakwitły kaliny i pojawiły się wszelkie drobne cebulkowe . No i nastał wreszcie długo wyczekiwany czas narcyzów. Ponieważ wiosna nie była zbyt ciepła więc ich termin kwitnienia znacznie się wydłużył. Zapachy były nieziemskie. Teraz przyszedł czas na orliki a po nich pewnie zakwitną naparstnice . Lilii złotogłów mam wprawdzie niewiele ale liczę,że będą się mnożyć i z czasem też zagrają jedną z pierwszych ról. Oczywiście mnóstwo jest samosiejek białych i filetowych fiołków oraz niezapominajek. Pozwalam też gdzieniegdzie zakwitnąć miesięcznicy . Ładnie rozwijają się paprocie , funkie i białe serduszka .Jak przystało na leśny z prawdziwego zdarzenia był też pierwszy wysyp smardzów.W połowie lata powinny zakwitnąć bukiety hortensji . Sezon zakończą natomiast zawilce i mnóstwo kolorowych klonowych liści.Ale póki co przed nami całe piękne lato .

26 komentarzy:

 1. Bajeczny skrawek tajemniczego ogrodu :),Marysiu, aż chce się wypatrzeć leśnych skrzatów

  OdpowiedzUsuń
 2. Bajeczny skrawek tajemniczego ogrodu :),Marysiu, aż chce się wypatrzeć leśnych skrzatów

  OdpowiedzUsuń
 3. Susza potrafi być gorsza od mrozów. Miejmy nadzieję, że w tym roku już się nie powtórzy. Zakątek uroczy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny zakątek udało Ci się stworzyć i zdjęcia takie leśne ...
  Wreszcie zobaczyłam smardze w naturze...
  Jak je przyrządzasz ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudnie! I jak zawsze zjawiskowe zdjęcia:) Fajnie dobrałaś rośliny, będzie cieszyć oczy ten zakątek od wiosny do jesieni:)Pozdrowienia serdeczne!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Twój ogród. Jest cudownie!

  OdpowiedzUsuń
 7. Pięknie jest. Ja z pracami nad moim cienistym leśnym (bo jest też obszar przeznaczony na słoneczny leśny) zacznę na dobre jesienią. Wieeele z tych roślin o których piszesz u mnie też się pojawi. Najpierw jednak czeka mnie nierówna walka z bzem ;) A smardzów mogę tylko pozazdrościć! A te małe dzwoneczki z żółtym obrzeżem to co to?

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękny ten Twój LEŚNY :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo ladny lesny zakatek, carujesz wszedzie, gdzie Twoja reka cos dotknie...patrze i patrze...podrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękny jest leśny:) takie cieniste ogrody to moje ulubione bo mają w sobie jakąś tajemnicę.

  OdpowiedzUsuń
 11. Cudowny zakątek:) Jak bardzo chciałabym tam być i nic nie robić po prostu być, patrzeć i czuć:)
  Uwielbiam takie miejsca:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 12. Te dzwoneczki przecudne, nie widziałam takich:))) Maszko musisz się poprawić i częściej nam pokazywać Twój ogród, Twoim okiem;-) Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 13. Jak w zaczarowanym ogrodzie...pięknie foto... cudnie:)
  Buziaki Aga z Różanej

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak w zaczarowanym ogrodzie...pięknie foto... cudnie:)
  Buziaki Aga z Różanej

  OdpowiedzUsuń
 15. Piękny i bardzo niezwykły ogród:)))Pozdrawiam serdecznie:)))

  OdpowiedzUsuń
 16. Bajkowy ogród budzi się po zimie i znowu jest pięknie jak zwykle i Ciebie :-). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 17. PIĘKNIE!Iwona

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie chcę lata... Chciałabym aby ten czas trwał i trwał... z pąkami irysów, z liśćmi liliowców, z kwitnącym bzem...Z tą fajną pogodą nie za ciepłą i nie za zimną, z tym powiewem ciepła, wyczekiwanym i wyglądanym... niech zatrzyma się czas, prócz mnie... niech zdążę się nim nacieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 19. Pięknie skomponowane i jeszcze piękniej sfotografowane - znak rozpoznawczy Maszkowego obejścia. Długo kazałaś na siebie czekać, ale po tej porcji wysmakowanego piękna - wybaczam :) Dobrze, że jesteś, nie znikaj! Pozdrawiam Cię cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Piękny zaczarowany ogród,można by usiąść na tym krześle i tylko patrzeć i tylko marzyć....
  Pozdrawiam słonecznie :)))

  OdpowiedzUsuń
 21. Magicznie... Przepiękne zdjęcia i te lampiony :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 22. Poproszę post o kurach :))))))

  OdpowiedzUsuń
 23. cudne zdjęcia matki natury zapraszam w moje skromne progi http://hogata-filcowe-cudenka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 24. Hejka :) A tak wpadłam :)))

  OdpowiedzUsuń
 25. Letnie fotki poproszę :)
  Buziaki :)))

  OdpowiedzUsuń